مطالعه نشان می دهد که مواد آرایشی می توانند رشد اندومتریوز دراز مدت را افزایش دهند

وجود اختلال در غدد درون ریز ، مانند پارابن ها ، که عملکرد هورمون ها را مسدود یا تقلید می کند ، در برخی از محصولات آرایشی وجود دارد که خطر آندومتریوز را افزایش می دهد

استفاده از برخی از محصولات آرایشی و زیبایی می تواند خطر ابتلا به آندومتریوز در زنان را افزایش دهد ، یک بیماری طولانی مدت که در آن بافتی مانند پوشش رحم در مناطقی مانند تخمدان ها یا لوله های رحمی رشد می کند.

محققان دانشگاه گرانادا (UGR) و بیمارستان آموزشی سان سیسیلیو د گرانادا محصولاتی مانند ماسک صورت ، رژ لب ، کرم صورت ، لاک ناخن ، رنگ مو ، کرم ، لاک و مو را در لیست مراقبت به عنوان دلیل بالقوه این بیماری قرار داده اند. ، که باعث درد در ناحیه کمر و درد شدید پریود می شود.

در حالی که دلیل قطعی ایجاد این بیماری هنوز مشخص نشده است ، دانشمندان نتیجه گرفتند که وجود اخلالگران غدد درون ریز ، مانند پارابن ها و بنزوفنون ها ، خصوصاً نگران کننده است.

بررسی 124 زن با و بدون آندومتریوز ، سطح پارابن ها و بنزوفنون ها را بررسی کرد و ارتباط روشنی را بین استفاده بیشتر از انواع مختلف لوازم آرایشی همانطور که در بالا ذکر شد و سطح بالاتر این مواد مشخص کرد.

این تیم نتیجه گرفت که وجود برهم زننده های غدد درون ریز در محصولات آرایشی و زیبایی “با خطر آندومتریوز مرتبط است”.

پارابن ها مجموعه ای از مواد شیمیایی هستند که به طور معمول در مواد آرایشی به عنوان ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرند و طبق FDA رایج ترین آنها متیل پارابن ، پروپیل پارابن ، بوتیل پارابن و اتیل پارابن است.

تا کنون هیچ نظارتی از طرف تنظیم کننده گان در مورد استفاده از پارابن در محصولات زیبایی صورت نگرفته است ، با این حال ، این ماده در یک بحث طولانی عنوان شده است که دلیل بالقوه رشد غیر طبیعی در سلولهای پستان است ، که می تواند باعث رشد غیر طبیعی و سرب شود. به سرطان پستان

بازی با هورمون ها

طبق گفته های تیم UGR و بیمارستان آموزشی San Cecilio de Granada ، این مواد شیمیایی قادر به جلوگیری یا تقلید از عملکرد طبیعی هورمون ها هستند و می تواند دلیل افزایش تعداد زنان مبتلا به آندومتریوز در سال های اخیر باشد.

اولگا اوکون ، از سان سیسیلیو د ، گفت: “اگرچه دلایل دقیق این ظاهر مشخص نیست ، اما عوامل مختلفی مشکوک به دخالت هستند ، از جمله دلایل ژنتیکی ، اپی ژنتیکی و محیطی ، به نظر می رسد هورمون ها نقشی اساسی دارند.” فرانسیسکو آرتاچو ، بیمارستان آموزشی گرانادا و مدرس UGR.

آمارهای اندومتریوز انگلیس حاکی از آن است که از هر ده زن در سن باروری در انگلیس یک نفر از آندومتریوز رنج می برد ، در حالی که 10٪ از زنان در سراسر جهان با این بیماری تشخیص داده شده اند.

علیرغم اینکه دومین بیماری شایع زنان در انگلیس است ، تشخیص آندومتریوز بسیار دشوار است ، به طور متوسط ​​هفت سال و نیم از شروع علائم زنان تشخیص داده می شود.

در حال حاضر ، هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد و درمان آن نیز دشوار است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>